Yüksek Lisans

Birleşik Krallık' da
Yüksek Lisans programına başvurmak için şartlar nelerdir?

Türk üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin çoğu Birleşik Krallık’taki üniversitelerde başarılı şekilde okuma kapasitesine sahiptir.

İngiltere’deki lisansüstü programlar için kabul gören genel not ortalaması – GPA- 2.0 ile 3.8 arasında istenilen alana göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca ek olarak, neden master yapmak istediğinizi bununla beraber programa uygunluğunuzu ve programdan beklentilerinizi anlatan bir “niyet mektubu” gereklidir. Benzer şekilde akademik ya da iş referans mektubu gerekli olan destekleyici belgeler arasındadır. 

3.2-570x3221.jpg
Genel olarak eğer not ortalamanız (GPA) 3.0 ve 3.0’dan yüksekse lider üniversitelere başvurma şansınız vardır. Ancak not ortamanız 2.4 ya da altındaysa üniversite ve bölüm seçiminiz daha kısıtlı olacaktır.


Eğer iyi bir iş tecrübeniz varsa, bu başvurunuzda avantaj sağlayacaktır. Iş deneyimi, bazen ortalamadan daha önemli olup daha iyi üniversitelere kapı açabilmektedir. Aynı zamanda, Türkiye’de mezun olduğunuz okul iyi bir okulsa, ortalamanız değerlenecektir.

Lisansüstü programlar için standart İngilizce seviyesi IELTS'ten 6.5 ‘dir. Hukuk ya da tıp gibi alanlarda 7.0 ya da 7.5'de istenebilmektedir. Bazı üniversiteler 6.0 ile öğrenci kabul etse de, yüksek lisans dersleri başlamadan önceki aylarda ek İngilizce dersi almayı şart koşmaktadır.
 
Eğer İngilizce seviyenizi yükseltmek isterseniz, yüksek lisansınız başlamadan 4 ile 12 hafta önce üniversitede verilen “Pre-Sessional” programlarına ya da 6 ila 12 ay süren
“Pre-Master's” programlarına
katılabilirsiniz.

3.7-570x322.jpg

Birleşik Krallık' da
Yüksek Lisans programına başvurmak için şartlar nelerdir?

Birleşik Krallık’taki üniversitelere başvuru yapmak oldukça net bir süreç olup çoğu üniversiteye internetten başvuru yapılmaktadır.

Genellikle, yüksek lisans başvuruları için önceden belirlenmiş bir son başvuru tarihi yoktur. Çoğunlukla programlar Temmuz/Ağustos aylarına kadar açıktır.  Yine de bazı programlar eğer yeterli öğrenci başvurusu aldıysa Ocak gibi erken bir tarihte de kapanabilmektedir, dolayısıyla başvurunuzu mümkün olduğunca erken ideali Mayıstan önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Başvurunuz aşağıda listelediğimiz 5 ana noktadan oluşur:

1.            Lisans derslerinizin transkript kopyası (İngilizce ye çevrilmiş)

2.            İngilizce dil yeterliliği belgenizin kopyası

3.            Özgeçmiş/CV’niz

4.            İki tane akademik referans (referans mektubu)

5.            Niyet mektubu (statement of purpose)

Üniversitelerin başvuruları değerlendirip kabul ya da red olarak geri dönüşü yapması üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber 4 ve 8 hafta arasında gerçekleşmektedir. 

Başvurunuzu destekleyin

Öğrencilerin kendi kendilerine başvuru yapmaları oldukça yaygın olsa da tüm araştırmaları ve hazırlıkları kendileri yapmaları anlamına gelmektedir.

Üniversitelerdeki ‘Uluslararası Ofisler’ bazı konularda size mutlulukla yardımcı olsalar da yine de işin çoğu size düşecektir.

Alternatif olarak başvurmayı düşündüğünüz üniversiteleri temsil eden Eğitim Danışmanlığı Firmalarından profesyonel hizmet alabilirsiniz. Birleşik Krallık’taki üniversitelerin temsilciliğini yapan Eğitim Danışmanlığı Firmalarına başvuru ücreti ödemeniz gerekmemektedir, fakat LSE, UCL, Imperial, Oxford ve Cambridge gibi Eğitim Danışmanlığı Firmalarıyla çalışmayan üniversitelere başvuru yaparken ücret ödersiniz.

Birleşik Krallık’taki üniversitelere öğrenci yerleştirmeleri yapan firmalar oldukça faydalı olup konaklama başvurunuzdan vize tavsiyelerine, kabulleri kontrol etmek ya da başvuru yapmak gibi birçok konuda size destek verir.Üniversitelerin resmi temsilcisi olan firmaların size yardım etmek için var olduğunu unutmayın.

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
mbudd@britisheducation.com.tr

Image